Listopad 2014

Interstellar ke stažení zdarma

13. listopadu 2014 v 19:21

Nový film Christophera Nolana Interstellar je po delší době žánrově čistým sci-fi, což je něco, co se v dnešní době příliš nenosí. Skoro tříhodinovou sci-fi Interstellar ke stažení, jež do našich kin vejde o půlnoci na čtvrtek, totiž točil tvůrce Temného rytíře Christopher Nolan. A melodramatická tónina, protože všichni, s výjimkou zábavných robotů, neustále slzí, štkají a popotahují. Interstellar ke stažení zdarma patří mezi nejočekávanější filmy tohoto roku. Každý jeho film je už dopředu považován za událost roku a nejinak tomu bylo i v případě jeho sci-fi novinky Interstellar ke stažení zdarma. Z hlediska diváckého je dějově i vizuálně nejatraktivnější částí vyprávění pochopitelně ta, v níž dochází k hledání vhodné obyvatelné planety.
Děj nás zavede do budoucnosti, kdy je lidstvo postaveno před holý fakt, že jeho dny jsou sečteny. Děj se odehrává v nepříliš vzdálené budoucnosti, kdy se život na planetě Zemi zřejmě blíží ke svému konci. Jediné plodině, které se zatím daří, je kukuřice, již pěstuje i farmář a bývalý letecký pilot a konstruktér raketoplánů Cooper. A v neposlední řadě se vyloženě těší z technických hraček, které umí využít tak důvtipně, že upoutá i část publika, jež nerozezná modul od psí boudy. Je ještě cílem vyprávění příběhu? Ani ne, cílem je experiment s jednotkami hollywoodského vyprávění. Vyprávěný příběh pro něj jako by musel být dostatečně prostý pro rozdrobení na samostatně funkční motivy. Podobně jako v předchozích filmech pak jde ve snímku Interstellar ke stažení zdarma především o konstrukci, spolupůsobení a účinek souběžně rozvíjených akcí. V Interstellar jde o touhu otce zachránit v apokalyptickém světě budoucnost pro své děti, a to navzdory nepochopení ze strany dcery. A tehdy také Nolan rozjede svou vlastní vesmírnou misi naplno.
V Interstellaru od určité chvíle sledujeme dvě radikálně časově nezávislé linie. Vědělo se rovněž, že se o tuto látku zajímal Steven Spielberg, který ji chtěl dlouhá léta zrealizovat. Ti, kdo od Interstellaru očekávají popcornovou záležitost, plnou prvoplánových atrakcí, by se měli připravit na to, že jde spíš o minimalističtější projekt. Moje další rada tedy zní, nepřeceňujte toho chlápka, co umí natočit poutavý film nad dvě hodiny a ještě nás dokáže bavit vtipy. Klišovitě napsaný věděc Brand v podání Michaela Caina je pro Nolana vlastně jen třešinkou na dortu. O to víc si mohou užít překrásné záběry srovnatelné s nedávnou Gravitací, a to jak ve vesmíru, tak po přistání ve vodním i ledovém království.Bohužel bezmála tříhodinová stopáž je uslzená o něco víc, než se sluší, a stejně tak by prospělo osekat četné projevy hlubokých mouder a sentimentu.