Duben 2014

Captain America: Návrat prvního Avengera online ke shlédnutí

29. dubna 2014 v 20:24

Captain America: Návrat prvního Avengera online ke shlédnutí to na filmovém plátně nikdy neměl jednoduché. A ne, nutně tím nemyslím zrůdnou jugoslávskou adaptaci z devadesátých let, která chvílemi připomíná lechtivý film bez těch nejdůležitějších scén. U Kapitána je to právě naopak a jde o první marvelovku, u níž se dá s klidem říct, že tlačí do popředí příběh a postavy.
Tento velmi drahý film překvapivě natočili bratři Anthony a Joe Russoové, kteří dosud především režírovali a produkovali televizní seriály. Scenáristé se nám snaží předložit příběh, který je prudce aktuální (svoboda vs. potlačování terorismu a tyhle věci) a scény, které by měly mít hloubku přinejmenším jako Nolanův Batman, ne-li větší. První díl ironicky přejímal postupy starosvětských předválečných filmových dobrodružství, válečné spojenecké propagandy a válečných filmových vyprávěnek.
Captain America: Návrat prvního Avengera je z výše naznačených důvodů výborný film, pouze ve vhodné okamžiky pokaždé uhne k jiným než předpokládaným modelům vývoje, čímž samozřejmě skoro všechny diváky tak trochu irituje. Sběratel klišé nevynechá průpovídku "Když je v úzkých Captain America: Návrat prvního Avengera online ke shlédnutí zdarma, je to sakra dobrý důvod vrátit se". A nejcyničtější duše mají žně, když hrdina se zavlhlýma očima.
Nový příběh Captaina Americy totiž mísí několik žánrů dohromady. To není v dnešní kinematografii nic výjimečného, ale režiséři a scénáristé se tentokrát vytáhli. A teď k vizuálu. Akční scény jsou skutečně bombastické, o tom jsem se už zmínil. Teď k výtvarné stránce. Ve filmu poprvé vidíme sídlo S.H.I.E.L.D.u zvané Triskelion. Za války Captain věděl, kdo je dobrý a zlý a proti komu má bojovat, ale sledování potenciálních hrozeb, jež od stolu vyhodnotí nějaký operativec, mu až tolik nesedí. Furyho nadřízený Alexander Pierce (Robert Redford) Stevea předvolá, aby vypověděl o tom, jaké informace mu Nick předal.
Druhý Captain Amerika tvoří jednu z výjimek potvrzujících pravidlo, že dvojka je vždy horší, než její předchůdce. I když v tomto případě to nebylo zase tak těžké, protože jednička se opravdu příliš nepovedla. Po událostech, které Avengers prožili v New Yorku, žije Steve Rogers alias Captain America (Chris Evans) poklidně v ústraní ve Washingtonu a pokouší se přizpůsobit modernímu světu.
Druhý Captain America se nám velmi usilovně snažil dokázat, že nemusíte být Cristopher Nolan, abyste do komiksového filmu mohli vnášet silná a vážná témata, ale že to jde i u akčního a odlehčenějšího superhrdinského blockbusteru. Pokud si někdo myslel, že už komiksové filmy dávno vyložily všechny trumfy, Captain America: Návrat prvního Avengera online ke shlédnutí zdarma ho snadno přesvědčí o opaku. Možná to není tak velkolepé jako Avengers, ve kterých se dokonale sešly týmová souhra, wow faktor a poctivá blockbusterová zábava.